Dlaczego moje włosy stają się coraz słabsze i wypadają?

Dlaczego moje włosy stają się coraz słabsze i wypadają?

11 kwietnia 2019

Z wypadaniem włosów i ich przerzedzaniem zmagają się osoby w niemal każdym wieku. Dotyczy ono i kobiet, i mężczyzn. Nie tylko odbiera pewność siebie, ale może też być znakiem ostrzegawczym, wysyłanym przez organizm. Czym jest ono spowodowane? Jak sobie z nim poradzić? Najlepsi fryzjerzy z profesjonalnego salonu podpowiadają!

Hormony a wypadanie włosów

Często za osłabienie struktury włosów i ich intensywne wypadanie odpowiadają zaburzenia w pracy gospodarki hormonalnej. Jeśli chodzi o kobiety w ciąży, gdy poziom estrogenów jest wysoki, fryzura zazwyczaj jest bujna i dobrze się prezentuje. Tymczasem już w połogu zmniejsza się stężenie tych hormonów, co nierzadko objawia się właśnie natężonym gubieniem włosów.

Jeszcze inne zjawisko hormonalne to łysienie androgenowe. Wywołane jest wrażliwością mieszków włosowych na DHT – aktywną postać testosteronu. Ten typ łysienia dotyka głównie panów. Obserwuje się u nich zmianę linii włosów (zakola) oraz przerzedzenie fryzury na czubku głowy. U kobiet, jeśli ten rodzaj łysienia wystąpi, włosy wypadają najbardziej na szczycie głowy, bez przesunięcia ich linii.

Styliści przypominają, iż wypadanie włosów może być również objawem innych schorzeń, np. zespołu policystycznych jajników lub zaburzeń w funkcjonowaniu tarczycy. Zjawisko to obserwuje się też po przejściu menopauzy.

Fryzura a inne czynniki

Fakt, iż po rozczesywaniu na szczotce znajduje się więcej włosów, nie musi oznaczać problemów hormonalnych. Nasilone gubienie włosów może świadczyć także o:

 • stresie, zwłaszcza przedłużającym się,
 • braku lub niedoborze niektórych składników w diecie, np. białka, cynku, żelaza, witamin,
 • nieprawidłowej pielęgnacji fryzury (niewłaściwa koloryzacja, przesuszanie gorącym strumieniem suszarki, nadużywanie lokówki),
 • stosowaniu niedopasowanych do danego typu włosów kosmetyków,
 • problemach dermatologicznych, dotyczących samej skóry głowy,
 • skutkach ubocznych zażywania wybranych leków, np. antydepresantów, cytostatyków, a nawet antybiotyków.

Zmiana fryzury kontra wypadanie włosów

Jeśli ustali się przyczynę gubienia nadmiernej ilości włosów, można wdrożyć odpowiednie środki zapobiegawcze. Poza zmianą diety czy zażywaniem suplementów wzmacniających ważne jest to, co robi się z samą fryzurą. Często już spore skrócenie włosów może znacząco pomóc. Ma to zastosowanie w sytuacji, gdy kosmyki przetłuszczają się, a dodatkowo wypadają pod swoim własnym ciężarem. Jak zatem dobrać fryzurę, aby zamaskować przerzedzone włosy i nadać im objętości? Zapraszamy do naszych salonów fryzjerskich, ulokowanych w centrum Warszawy! Doświadczeni i kochający swoją pracę styliści ze Studio GD doradzą nie tylko w kwestii wyboru fryzury. Wiemy, że codzienna, domowa pielęgnacja to także klucz do mocnych, zdrowych włosów. Podpowiemy zatem:

 • jak i czym rozczesywać konkretny typ włosów,
 • jakie kosmetyki będą odpowiednie w danym przypadku,
 • w jaki sposób układać i stylizować włosy,
 • czego unikać, aby nie osłabiać struktury włosa,
 • jak często warto odwiedzać dobry salon fryzjerski.

Czy wypadanie włosów skończy się łysiną?

Pozytywne wieści dla pań – rzadko zdarza się, aby kobieta całkowicie wyłysiała. U panów postępujące łysienie może natomiast doprowadzić do tego, iż głowa zostanie pozbawiona włosów. Warto jednak wiedzieć, że łysienie i u kobiet, i u mężczyzn często można znacząco spowolnić. Dobry fryzjer doradzi, w jaki sposób to zrobić.

Jeśli łysienie nie jest wywołane przez hormony, już zmiana nawyków żywieniowych i pielęgnacyjnych poprawi sytuację. Przydadzą się tutaj również profesjonalne zabiegi. W innych sytuacjach także jesteśmy w stanie pomóc osobom, które cierpią z powodu intensywnego wypadania włosów. Wszystko dzięki naszej pracowni perukarskiej. Nie bez znaczenia jest więc wybór profesjonalnego salonu fryzjerskiego, w którym dba się o indywidualne podejście do każdego klienta. Zapraszamy do nas! Obiecujemy, że należycie zadbamy o Twoją fryzurę i doradzimy Ci, co dalej!

powrót