Jak dobrać fryzurę do kształtu twarzy?

Jak dobrać fryzurę do kształtu twarzy?

24 marca 2019

Niemal każdy w pewnym momencie swojego życia stwierdza: najwyższy czas na zmiany w image! Często na pierwszy ogień idzie fryzura. Cóż, godzinna czy dwugodzinna wizyta w salonie fryzjerskim potrafi zdziałać cuda. Przygotowania do niej obejmują nieraz wertowanie czasopism i sieci w poszukiwaniu idealnej, modnej fryzury. Ale, ale… Niekoniecznie to, co akurat jest na topie, będzie pasowało. Dlaczego? Chodzi o kształt twarzy. Przekonaj się, co o tym mówią styliści!

Fryzura a zarys twarzy: jakie ma to znaczenie?

Okazuje się, że odpowiednie przycięcie, ułożenie czy przefarbowanie włosów pozwala podkreślić to, co w twarzy najpiękniejsze, jednocześnie tuszując mankamenty. Zbyt wysokie czoło? Mocno wystające kości policzkowe? A może za bardzo pociągła twarz? Wszystko to można optycznie zniwelować, jeśli tylko zaufa się doświadczonemu fryzjerowi. Tymczasem kształtny nos, piękne oczy i brwi albo ciekawie zarysowane kontury warto wyeksponować. Nie ma sensu stawiać na jakąś fryzurę tylko dlatego, że jest modna w danym sezonie. Nie opłaca się skracać włosów tylko dlatego, że ulubiona gwiazda tak właśnie zrobiła.

Do kształtu twarzy można dobierać zarówno damskie, jak i męskie fryzury. Dziś panowie coraz częściej są świadomi tego, jak wiele można zmienić samym stylem uczesania. I bardzo dobrze! My w salonach fryzjerskich Studio GD dbamy zarówno o płeć piękną, jak i o płeć przystojną.

Jaki masz typ twarzy?

Oceny tego, jaki ma się kształt oblicza, można dokonać samodzielnie. Wystarczy związać włosy i odgarnąć grzywkę, przyjrzeć się sobie w lustrze w dobrym oświetleniu i odwzorować zarys twarzy na lustrze na przykład pomadką do ust. Inny sposób to pomiar proporcji wzdłuż i wszerz (również po odgarnięciu fryzury z czoła). Można też zaznaczyć kontur na zdjęciu, wykonanym aparatem ustawionym dokładnie naprzeciwko. W razie wątpliwości warto poprosić o ocenę fryzjera. Wyróżnia się kilka kształtów twarzy:

 • owalna – modelowa; jej długość stanowi tutaj 1,5-krotność szerokości, jest zaokrąglona (brak wystających kości policzkowych czy szpiczastego podbródka),
 • okrągła – wysokość i szerokość są praktycznie równie, przez co wydaje się ona pulchna, a usta są nieco przyćmione,
 • kwadratowa, z mocno zarysowaną linią szczęki i prostym przebiegiem linii włosów, a także pionowymi bokami,
 • trójkątna, zakończona szpiczastym podbródkiem, dodatkowo wyróżniająca się dość szerokim czołem i wyeksponowanymi kośćmi policzkowymi (czasem wpadająca w kształt serca, zależnie od przebiegu linii włosów).

Niektórzy styliści fryzur dodają jeszcze do tego zestawienia twarz o kształcie diamentu, prostokąta czy też trapezu.

Kształt twarzy: dobór fryzury

W poniższej tabeli zestawiliśmy przykładowe fryzury dla kilku podstawowych kształtów twarzy. Oczywiście najlepiej jest zdecydować się na wizytę w profesjonalnym salonie fryzjerskim, w którym stylista doradzi i zaproponuje kilka indywidualnych wariantów strzyżenia. Na podstawie podanych przez nas informacji można jednak zyskać ogólny zarys tego, na co warto zwracać uwagę.

Kształt twarzy Proponowana fryzura
owalna
 • włosy dowolnej długości
 • upięcia odsłaniające twarz i podkreślające jej harmonijne rysy: koki, końskie ogony itp.
okrągła
 • fryzury, nadające optycznie objętości u nasady, raczej dłuższe włosy
 • dla prostych włosów: zakrywające nieco policzki „pazurki”
 • upięcia z wyraźnym uniesieniem fryzury
 • jeśli grzywka, to najlepiej ukośna i długa
kwadratowa
 • loki i fale, nadające twarzy łagodniejszego zarysu,
 • grzywka ukośna, sięgająca brwi, wycieniowana lub postrzępiona
 • włosy raczej dłuższe, asymetryczne i cieniowane
trójkątna/sercowata
 • niezbyt krótkie fryzury, łagodzące rysy twarzy
 • włosy cieniowane, podkręcone na końcach
 • grzywka, zasłaniająca nieco wydatne czoło

Jeśli nie masz pewności, jaka fryzura będzie dla Ciebie odpowiednia, nie wahaj się przyjść do nas! W Studio GD możesz liczyć na pomoc profesjonalnych stylistów fryzur damskich i męskich. Zapraszamy!

powrót