Jak określić typ swoich włosów, aby dobierać właściwe kosmetyki?

Jak określić typ swoich włosów, aby dobierać właściwe kosmetyki?

11 października 2018

Struktura naszych włosów zależy w dużej mierze od uwarunkowań genetycznych, ale nie tylko. To również od nas zależy, czy włosy będą naszą zdrową i lśniącą ozdobą, czy powodem, przez który wolałybyśmy usunąć się w cień i nie zwracać na siebie niczyjej uwagi. Aby cieszyć się piękną, wprawiającą w zachwyt fryzurą, warto poznać swój typ włosów – to z kolei pomoże dobrać właściwe kosmetyki, które odżywią nie tylko włosy, ale i skórę głowy.

Z czego składają się nasze włosy?

Przed rozpoczęciem świadomej pielęgnacji należy zdać sobie sprawę, z czego tak naprawdę włosy się składają i dlaczego tak ważne jest dbanie nie tylko o fryzurę, ale i o skórę głowy. Trzeba wiedzieć, że podstawa włosa utrzymuje się w skórze dzięki cebulce. Cebulka z kolei połączona jest z naczyniami krwionośnymi, których zadaniem jest dostarczanie składników odżywczych z organizmu. Poza tym ponad korzeniem włosa znajdują się gruczoły łojowe. Nieumiejętna pielęgnacja skóry głowy może doprowadzić do nadmiernego, uporczywego przetłuszczania się włosów, a nawet do ich wypadania. Jak temu zaradzić? Należy udać się do profesjonalisty, który dobierze odpowiednie kosmetyki, a także wytłumaczy, jak powinna wyglądać codzienna pielęgnacja skóry głowy.

Czym jest porowatość włosów?

Włos umieszczony pod mikroskopem swoim kształtem przypominałby szyszkę. Drobne, niezauważalne gołym okiem elementy to łuski włosów. Mogą ściśle do siebie przylegać lub być od siebie oddalone. Na tej podstawie rozróżniamy 3 typy porowatości włosów:

  • niskoporowate – łuski nachodzą na siebie, a włosy są delikatne i zdrowe. Włosy są charakterystycznie lejące, co często utrudnia ułożenie ich, nadanie objętości i zdyscyplinowanie. W ich pielęgnacji najlepiej sprawdzą się delikatne, nieobciążające kosmetyki;
  • wysokoporowate – łuski są znacznie od siebie odchylone, włosy na skutek nieodpowiedniej pielęgnacji są suche oraz podatne na kruszenie się. Ponadto są podatne na układanie, lecz łatwo mogą się spuszyć. Wymagają częstego nawilżania skoncentrowanymi maskami odżywczymi;
  • średnioporowate – łuski są delikatnie rozchylone, a włosy wykazują cechy mieszane, charakterystyczne zarówno dla typu niskoporowatego, jak i wysokoporowatego.

W każdym profesjonalnym salonie fryzjer określi porowatość włosów, wytłumaczy jak je pielęgnować, a przede wszystkim dobierze odpowiednie kosmetyki. Dopasowane olejki, maski, szampony czy odżywki pomogą zdyscyplinować włosy, a ponadto sprawią, że fryzura będzie naszym powodem do dumy.

Jakie są rodzaje włosów?

Oprócz podziału na porowatość, w oparciu o obserwację długości i skalpu, wyróżnić możemy także 3 typy włosów:

  • włosy suche – są często skutkiem niewłaściwej pielęgnacji: częstego suszenia gorącym powietrzem, farbowania, spowodowane są także prostowaniem czy stosowaniem nieodpowiednich kosmetyków, zawierających silne detergenty. Włosy suche są szorstkie w dotyku, podatne na łamanie i strzępienie, ponadto mogą łatwo się układać i bardzo szybko schnąć na wolnym powietrzu. Wymagają silnego nawilżenia, wyselekcjonowanych przez specjalistę kosmetyków i wprowadzenia świadomej pielęgnacji;
  • włosy przetłuszczające się – są efektem nadmiernego wydzielania łoju przez gruczoły zlokalizowane na cebulce włosa. Włosy przetłuszczające się szybko tracą swoją świeżość i objętość, w efekcie czego prezentują się nieestetycznie. Taki rodzaj włosów wymaga szczególnej pielęgnacji, która powinna rozpocząć się od zadbania o skórę głowy. Nadmiernie przetłuszczające się włosy do utrzymania zdrowej równowagi potrzebują specjalistycznych szamponów, serum, masek i innych produktów, które znajdziemy w salonach fryzjerskich;
  • włosy normalne – są naturalnie zdrowe i błyszczące, a do utrzymania ich w dobrej kondycji należy stosować odżywki i maski nawilżające.

Jak widać, świadoma pielęgnacja powinna zacząć się od poznania rodzaju i typu porowatości włosów, co jest niezwykle ważne do utrzymania ich zdrowej kondycji. Porowatość, a także typ włosów określi profesjonalista, posiadający specjalistyczną wiedzę z tego zakresu, a ponadto dobierze odpowiednie kosmetyki, dzięki którym każdego dnia będziesz podziwiać swoją lśniącą i zdrową fryzurę.

powrót