Jak rozwiązać problem łamliwych włosów?

Jak rozwiązać problem łamliwych włosów?

19 października 2018

Suche i łamliwe włosy mogą być skutkiem niewłaściwej diety, niewystarczającego nawodnienia organizmu, silnego stresu i wielu  rozmaitych dolegliwości zdrowotnych, wymagających konsultacji z lekarzem specjalistą. Jednak zła kondycja włosów jest najczęściej efektem niewłaściwej pielęgnacji, stosowania kosmetyków zawierających silne detergenty myjące, a także szkodliwych nawyków, których zmiana już w ciągu paru miesięcy przyniesie zaskakujące efekty.

Jak rozpoznać suche włosy?

Gdy położylibyśmy suche włosy pod mikroskopem, dałoby się zauważyć, jak bardzo ich łuski są rozchylone. Dotykając takie włosy, mamy wrażenie, że są szorstkie i nieprzyjemne. Ponadto nienaturalnie ciągną się i plączą w trudne do rozczesania kołtuny. W przeciwieństwie do włosów zdrowych pozostawione na wolnym powietrzu, szybko tracą wilgoć, dzięki czemu bardzo szybko wysychają. Włosy zniszczone często się łamią, puszą, a ich końcówki się rozdwajają. Jak temu zaradzić i gdzie szukać przyczyny?

Zwróć uwagę na skórę głowy

Przyczyny suchych, a co za tym idzie – łamliwych włosów, należy doszukiwać się w skórze głowy. To właśnie w dużej mierze jej kondycja odpowiada za stan włosów. Gdy gruczoły łojowe wydzielają nadmierną ilość łoju, włosy są nieświeże i przetłuszczone. Natomiast włosy suche powstają na skutek niedostatecznej produkcji łoju poprzez gruczoły, znajdujące się tuż przy cebulce włosa. Jeżeli przyczyną nie jest stan skóry głowy, należy zweryfikować codzienne działania dotyczące pielęgnacji włosów.

Zmień nawyki pielęgnacyjne

Problem łamliwych i suchych włosów często tkwi w nieświadomej pielęgnacji, opierającej się na:

  • codziennym używaniu prostownicy i lokówki,
  • farbowaniu i rozjaśnianiu,
  • suszeniu gorącym powietrzem,
  • zbyt częstym myciu włosów,
  • myciu włosów gorącą wodą,
  • używaniem nieodpowiednich kosmetyków,
  • niestosowaniu produktów nawilżających.

Zaczerpnij porady eksperta

Zmiana niezdrowych nawyków pielęgnujących to połowa sukcesu. Druga połowa to wprowadzenie do pielęgnacji starannie wyselekcjonowanych produktów, które nawilżą nasze przesuszone włosy. Choć na rynku istnieje ogromny wybór kosmetyków, warto odwiedzić profesjonalny salon fryzjerski, w którym specjalista wytłumaczy, jak należy postępować z łamliwymi włosami i jakich produktów powinno się używać. Ponadto fryzjer może zaproponować silnie regenerujący zabieg, po którym droga do pięknych i lśniących włosów będzie krótsza i prostsza. Zabiegi odbudowujące strukturę włosa, takie jak sauna, sprawią, że rozczesywane włosy, nie będą się kruszyć i pozostawiać odstających, nieestetycznych kawałków, a co za tym idzie – wreszcie będziesz mogła zrealizować swoje marzenie o długiej i zdrowej fryzurze.

Włosy, poprzez nieświadomą i inwazyjną pielęgnację bardzo szybko można zniszczyć i sprawić, że będą suche i łamliwe. Natomiast proces odbudowy i regeneracji zniszczonych włosów trwa nieco dłużej, dlatego powinnaś wykazać się dużą cierpliwością i systematycznością w stosowaniu odżywek, serum czy masek – okres odbudowy włosów trwa około 3 miesiące, a z pomocą doświadczonego fryzjera, możesz ten czas wyraźnie skrócić.

powrót