Jakie pytania powinien zadać Ci Twój stylista przed obcięciem włosów?

Jakie pytania powinien zadać Ci Twój stylista przed obcięciem włosów?

22 sierpnia 2018

Skrócenie włosów to poważna decyzja. W końcu radykalnie zmieniasz swój wygląd. Obawa przed skutkiem działania fryzjerskich nożyczek nie musi być jednak wielka, jeśli wybierasz się do dobrego i sprawdzonego stylisty. Ten z kolei, zanim zabierze się do pracy, powinien zadać Ci kilka pytań.

Wspólna wizja

Skoro trafiłaś już na fryzjerski fotel, to nie po to, aby kilkoma szybkimi cięciami pozbyć się kilku czy kilkunastu centymetrów na głowie. To chwila, kiedy wspólnie ze specjalistą możesz przedyskutować ostateczną wizję. Z pewnością powinien zapytać Cię, co Ci się podoba w Twoich włosach. Może się okazać, że „nic” lub wymienisz jakiś ich atut. Dobrze się zastanów nad odpowiedzią. Możliwe, że fryzjer jako specjalista, w przypadku „nic” wyszuka czegoś, czego nie zauważałaś wcześniej.

Jego zadaniem jest także poznać Twoje upodobania i oczekiwania. Dowiedzieć się, o jakiej fryzurze marzysz, czy Jesteś gotowa na taką metamorfozę i czy masz może jej przykładowe zdjęcia. Dlatego warto się przygotować w tym zakresie. Jego rolą jest również zmodyfikowanie Twojego pomysłu z możliwościami, w tym przede wszystkim z rodzajem włosów i ich podatności na tego typu zmiany. Może się okazać bowiem, że stylizacja, którą sobie wybrałaś, jest nie do osiągnięcia. Bo jak np. bujne loki zyskać przy włosach prostych jak drut? Albo naturalne, piękne loki nagle maltretować prostownicą? Rolą fryzjera jest więc wyjaśnienie, jakie są realne możliwości przy Twojej naturalnej rodzaju fakturze włosa.

Jak na co dzień radzisz sobie z włosami?

Przy zmianie fryzury fryzjer może jeszcze zapytać o to, jak wygląda Twój dzień. Tryb życia w pewnym sensie może determinować bowiem również rodzaj fryzury. Kiedy masz mało czasu, aby się rano przygotować do pracy, to rzeczą oczywistą nie będzie wymyślenie nowej fryzury, której ułożenie zajmie Ci co najmniej pół godziny. Jeśli prowadzisz aktywny tryb życia, np. pływasz na basenie, chodzisz na siłownię itd., to lepiej, aby fryzura Ci nie przeszkadzała w realizacji tego typu zajęć.

Fryzjer powinien też zapytać, w jaki sposób na co dzień dbasz o włosy. Nie wszystkie kobiety są miłośniczkami długiego modelowania włosów o poranku, przy użyciu całej serii kosmetyków do ich pielęgnacji. Jeśli bowiem marzysz tylko o tym, aby umyć je i wysuszyć lub nawet zostawić mokre, żeby same wyschły, to pod tym kątem powinien zaproponować najlepsze rozwiązanie. Może także podpowiedzieć, w jaki sposób najlepiej suszyć i układać włosy za pomocą narzędzi, którymi dysponujesz w domu, aby wyglądały tak, jakbyś dopiero co wyszła ze salonu fryzjerskiego. Zapytaj go także o rodzaj suszarki czy prostownicy, który będziesz potrzebowała, by stworzyć idealną fryzurę.

Gotowa na zmianę?

Często marzymy o tym, aby zmienić stylizację, ale z jak najmniejszym udziałem fryzjera. Niestety, to jednak raczej nieskuteczna alternatywa. Dlatego właśnie decyzja o obcięciu włosów powinna być przemyślana. Bo stracone centymetry szybko nie odrosną. I tu właśnie nasuwa się kolejne pytanie, które obowiązkowo powinno paść, nim nożyczki pójdą w ruch: Ile podcinamy? W tym przypadku najlepiej pokazać styliście, jaka długość Cię interesuje, zanim będzie za późno i rozczarowana wyjdziesz z salonu fryzjerskiego.

Proste czy kręcone? – następne równie ważne pytanie, jakie powinien postawić Ci fryzjer. To, jakie ostatecznie mają być włosy w nowej fryzurze, będzie również wpływało na jej opracowanie. Może się bowiem okazać, że lubisz nosić je w obu wersjach lub tylko jednej. Stylista powinien pokazać jak sobie poradzić w obu przypadkach.

Po takim wywiadzie raczej nie powinnaś już mieć zbyt wielu wątpliwości, jak będzie wyglądał efekt Twojej wizyty w salonie fryzjerskim.

powrót