Najbardziej szkodliwe nawyki w pielęgnacji włosów

Najbardziej szkodliwe nawyki w pielęgnacji włosów

6 listopada 2018

Starannie dobierasz szampon, regularnie stosujesz odżywki i nie zapominasz o podcinaniu końcówek? Jednak, zamiast cieszyć się pięknymi i zdrowymi włosami, masz wrażenie, że Twoje kosmyki wcale nie są w dobrej kondycji, wręcz przeciwnie, są mocno osłabione? Jeśli tak, być może nie chodzi o pielęgnację, a o szkodzące nawyki, które przyczyniają się do niszczenia cebulek i mieszków włosowych. Oto lista najczęstszych i zarazem najbardziej szkodliwych czynności w codziennej pielęgnacji włosów.

Stylizacja przy użyciu suszarki i lokówki.

Codzienne modelowanie przy wykorzystaniu suszarki, prostownicy lub lokówki może w znaczący sposób przyczyniać się do osłabienia włosów. Zbyt wysoka temperatura uszkadza białkową strukturę pasm, przez co nie tylko stają się one mniej puszyste, ale też tracą naturalną barierę ochronną. To z kolei sprawia, że są bardziej podatne na promieniowanie ultrafioletowe i inne czynniki zewnętrzne. Jeśli nie możesz zrezygnować z codziennej stylizacji, wówczas dobrym rozwiązaniem może być inwestycja w profesjonalne kosmetyki termoochronne, w których doborze pomoże doświadczony stylista fryzur.

Mycie włosów gorącą wodą.

Traktowanie włosów gorącą wodą powoduje, że pasma są pozbawiane naturalnej warstwy tłuszczu, bez której stają się łamliwe oraz suche. Dlatego jak przekonują styliści fryzur, o wiele korzystniejsze dla struktury włosów jest mycie ich w letniej wodzie. Co więcej, aby zamknąć łuski włosa, na koniec zaleca się ich spłukanie zimną wodą.

Wiązanie w ciasny kucyk.

Noszenie końskiego ogona nie musi być szkodliwe dla włosów, ale tylko wtedy, kiedy gumka nie jest zbyt mocno ściągnięta. W przeciwnym razie można uszkodzić i osłabić mieszki włosowe. Aby mieć pewność, że gumka nie narazi naszych pasm na łamanie, najlepiej wybrać taką, która nie będzie miała żadnych blaszek czy innych elementów z metalu, gdyż w dużej mierze to one są odpowiedzialne za wyrywanie włosów.

Szczotkowanie na mokro.

Zapewne nie wszyscy zdają sobie sprawę, że mokre włosy są bardziej wrażliwe i podatne na uszkodzenie. Dlatego, chcąc zachować pasma w dobrej kondycji, ze szczotkowaniem najlepiej poczekać, aż włosy będą całkowicie suche. Mokre kosmyki możemy rozczesać palcami lub grzebieniem z szeroko rozstawionymi zębami. Przed przystąpieniem do rozczesania włosów można też zaaplikować dobrej jakości odżywkę pielęgnującą.

Zawijanie włosów w ręcznik.

To często praktykowany nawyk, który jest szkodliwy z dwóch względów. Przede wszystkim owijając włosy ręcznikiem, pozbawiamy ich dostępu świeżego powietrza, przez co mogą wyglądać nieświeżo i nieatrakcyjnie. Co więcej, noszony na głowie turban ciągnie cebulki i mocno obciąża pasma.

Niewłaściwie dobrane kosmetyki pielęgnacyjne.

Chcąc zachować włosy w dobrej kondycji, warto zwracać uwagę na skład kosmetyków, po które sięgamy. Na pewno trzeba unikać produktów zawierających konserwanty, silikony oraz sztuczne substancje pieniące, które mogą wywoływać podrażnienie i zaczerwienienie skóry głowy. Z naszej półki powinny też zniknąć farby do włosów z amoniakiem oraz nadtlenkiem wodoru, które mogą powodować osłabienie i wypadanie włosów. Jeśli nie wiesz, po jakie kosmetyki do pielęgnacji włosów sięgnąć, odwiedzając w najbliższym czasie salon fryzjerski, poproś swojego fryzjera o pomoc w ich doborze.

A co, jeśli zmiana nawyków nie pomaga?

Rezygnacja z ciasno plecionych fryzur, płukanie kosmyków w letniej wodzie oraz delikatne obchodzenie się z nimi powinno przynieść włosom same korzyści. Trzeba jednak pamiętać, że nawet najbardziej staranna pielęgnacja nie zagwarantuje zdrowych pasm, jeśli nie zwrócimy uwagi na dietę. Dla dobrej kondycji włosów potrzebny jest, chociażby odpowiedni poziom aminokwasów, selenu, cynku biotyny oraz witaminy C.

powrót