Pielęgnacja długich włosów

Pielęgnacja długich włosów

21 listopada 2018

Być może i Ty zetknęłaś się z powszechnie panującym przekonaniem, że długie włosy to jeden z atrybutów kobiecości. Nic w tym dziwnego – bez względu na to, czy są rozpuszczone, czy nie, dodają seksapilu i wdzięku. Niestety nawet najdłuższe pasma nie będą pięknie wyglądać, jeśli nie będą zadbane. W dzisiejszym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytanie, jak dbać o długie włosy, aby wyglądały nieskazitelnie oraz zdrowo.

Czego nie lubią długie włosy?

Jak przekonują styliści fryzur, osoby, które zdecydowały się na zapuszczanie włosów, powinny w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na codzienne nawyki pielęgnacyjne. Włosy rosną nieco ponad centymetr miesięcznie, dlatego niekiedy na uzyskanie pięknych, długich pasm trzeba czekać nawet kilka lat. Paradoksalnie, najlepiej proces ten rozpocząć od cięcia. W tym celu warto odwiedzić sprawdzony salon fryzjerski, aby podciąć włosy (czasem sporo).

Długie włosy nie lubią twardej wody, farb i szamponów koloryzujących z amoniakiem, rozjaśniania, a także częstych zabiegów pielęgnacyjnych. Wymagają natomiast:

 • zapewnienia im ochrony przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych,
 • wzmocnienia,
 • nawilżenia,
 • wzrostu odporności.

Jaki szampon do pielęgnacji długich włosów?

Prawidłowa pielęgnacja długich włosów polega przede wszystkim na myciu odpowiednim szamponem. Wybór kosmetyku powinien uwzględniać typ skóry głowy, bez względu na to, czy pokrywa się on z rodzajem kosmyków. Ponieważ długie włosy są o wiele bardziej wymagające niż krótkie fryzury, dobrym wyborem może okazać się szampon regeneracyjny. Podczas mycia produkt dobrze jest zmieszać z niewielką ilością wody i dopiero następnie zaaplikować na włosy. Kosmetyku nie powinno spłukiwać się zbyt szybko – radzą styliści fryzur. Warto więc pozostawić go na kilka chwil, wykonując masaż głowy, a następnie zmyć letnią wodą.

Jaka odżywka do długich włosów?

Jak już wyżej zauważono, długie włosy wymagają intensywnej i odpowiedniej pielęgnacji, dlatego sam szampon z całą pewnością nie wystarczy. Po każdym myciu powinno się nakładać odżywkę, najlepiej na włosy odciśnięte ręcznikiem z wody – tylko wtedy preparat będzie mógł wniknąć w łodygi. Kolejnym krokiem jest trzymanie odżywki na kosmykach sugerowaną ilość czasu. Jeśli nie wiesz, jaką odżywkę wybrać, najlepiej zasięgnij pomocy swojego fryzjera. Dzięki prawidłowo dobranemu kosmetykowi możesz sprawić, że włosy będą lśniące, sprężyste oraz zdrowe.

O czym jeszcze pamiętać, pielęgnując długie włosy?

Utrzymanie długich kosmyków to duże wyzwanie, dlatego prezentujemy jeszcze kilka przydatnych wskazówek dotyczących ich pielęgnacji:

 • przed myciem warto rozczesać włosy – dzięki temu będą się mniej plątać,
 • nigdy nie pocieraj włosów mocno ręcznikiem – zamiast tego o wiele lepiej docisnąć ręcznik do kosmyków i przesuwać go powoli w stronę końcówek – ręcznik wchłonie nadmiar wody, a warstwa osłonki pozostanie nienaruszona,
 • nigdy nie związuj mokrych pasm – rozpuszczone włosy szybciej schną, a co więcej, mokre kosmyki są bardziej podatne na uszkodzenia,
 • regularnie dbaj o nawilżenie – nawet jeśli włosy nie są przesuszone, może im zaszkodzić klimatyzacja, promieniowanie ultrafioletowe, zanieczyszczone środowisko,
 • pamiętaj o systematycznym podcinaniu końcówek – odwiedzaj salon fryzjerski średnio co 5-7 tygodni,
 • chcąc nadać włosom naturalnego blasku, szczotkuj je szczotką z naturalnego włosia,
 • jeśli potrzebujesz wsparcia profesjonalisty, możesz skorzystać z różnorodnych zabiegów pielęgnacyjnych – fryzjer zaproponuje odpowiedni zabieg, który wspomoże odbudowę włosów.
powrót