Porowatość włosów – na czym polega?

Porowatość włosów – na czym polega?

14 maja 2019

Zastanawiałaś się kiedykolwiek, dlaczego u jednych osób włosy kręcą się, kiedy na zewnątrz jest wilgotno, natomiast u innych są proste i sztywne? Jak się okazuje, na kwestię tę ma wpływ przede wszystkim porowatość włosów, czyli sposób, w jaki są ułożone łuski keratynowe. Aspekt ten jest istotny także z tego względu, że do porowatości pasm dobiera się właściwą pielęgnację. Najlepsi fryzjerzy z Salonu Fryzjerskiego Studio GD w Warszawie wyjaśniają, czym jest porowatość włosów, a także doradzają, jak dobrać odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne do konkretnych typów porowatości.

Co to jest porowatość włosów?

To nic innego jak stopień rozchylenia łusek keratynowych, a więc zewnętrznej warstwy łodygi włosa mającej za zadanie chronić go przed czynnikami zewnętrznymi i nadawać mu połysk. Dobry fryzjer na podstawie porowatości pasm jest w stanie szczegółowo określić ogólną kondycję kosmyków, a co za tym idzie, dobrać odpowiednią pielęgnację. Im ściślej łuski do siebie przylegają, tym mamy do czynienia z niższą porowatością. W praktyce wyróżnia się trzy rodzaje porowatości włosów:

  • wysokoporowate, które zwykle są bardzo zniszczone, matowe, szorstkie i łamliwe, ponadto mogą wykazywać tendencję do puszenia się i nadmiernego wypadania; w przypadku włosów o wysokiej porowatości łuski są maksymalnie otwarte;
  • średnioporowate, charakteryzujące się brakiem blasku i nawilżenia, tego rodzaj pasma często są osłabione, mogą ulegać puszeniu pod wpływem wilgotności, a także wykazywać skłonność do rozdwajania; takie włosy wyróżniają się łuskami odchylonymi na zewnątrz;
  • niskoporowate, które są proste, gładkie i ciężkie, słabo pochłaniają wodę, nie są podatne na stylizację, a co więcej, zwykle trudno jest je wysuszyć; włosy o niskiej porowatości można rozpoznać po łuskach doskonale przylegających do łodygi.

W jaki sposób określić porowatość włosów?

Istnieją różne metody na to, aby rozpoznać, z jakim typem włosów mamy do czynienia. Fryzjer stylista może nam zaproponować specjalistyczne badanie trychologiczne, które jest najpewniejszym źródłem wiadomości, ale wiele informacji dotyczących porowatości może nam dostarczyć także codzienna obserwacja. Prostym sposobem na określenie stopnia rozchylenia łusek może być chociażby przesunięcie palcami po całej długości włosa od końca do nasady – jeśli nie jest gładki, wówczas mamy włosy o wysokiej porowatości, delikatne nierówności świadczą o średniej porowatości, natomiast jeśli nie wyczuwamy żadnych oporów, wtedy posiadamy włosy o niskiej porowatości.

struktura włosa fryzjerzy studio GD

Jak pielęgnować włosy o różnej porowatości?

Jeśli chodzi o włosy wysokoporowate, zdaniem stylistów fryzur, najlepiej jest je pielęgnować przy użyciu odpowiednich emolientów, odżywek oraz olejów wielonienasyconych z grupy Omega 3 i 6. Szczególnie godne uwagi są oleje uzyskiwane z pestek arbuza, nasion malin oraz róży piżmowej. Można też sięgnąć po glicerynę oraz aloes. Trzeba jednak pamiętać, by tego rodzaju składniki stosować w niedużych ilościach, gdyż ich nadmiar może spowodować elektryzowanie i puszenie się włosów.

Najmniej kłopotów w pielęgnacji sprawiają kosmyki o średniej porowatości. Posiadaczki takich włosów powinny zwrócić uwagę na lekkie odżywki na bazie wyciągów roślinnych, a także na oleje i masła kosmetyczne. Włosy te dobrze chłoną zwłaszcza olejki o średnich cząstkach (sezamowy, migdałowy, makadamia, z oliwek).

W przypadku włosów o niskiej porowatości wystarczy delikatny szampon wzmacniający oraz odżywka dodająca objętości. W codziennej pielęgnacji pomocne mogą być też oleje nasycone, w szczególności olej kokosowy, palmowy oraz arachidowy.

Podsumowanie

Porowatość włosów, wynikająca z ułożenia łusek keratynowych, ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego doboru pielęgnacji. Jeśli mamy problemy z ustaleniem porowatości naszych kosmyków, wówczas z pomocą może nam przyjść wykwalifikowany fryzjer damski. Poza tym, że oceni ogólną kondycję naszych włosów i precyzyjnie rozpozna typ porowatości, podpowie także, na jakie kosmetyki i zabiegi pielęgnacyjne warto zwrócić szczególną uwagę.

powrót