Jak chronić włosy przed promieniami UV?

Jak chronić włosy przed promieniami UV?

27 czerwca 2019

Wakacyjne wyjazdy nad wodę, spacery w pogodne popołudnia, piesze wędrówki… Latem naprawdę sporo czasu spędzamy na słońcu. O ile zwykle pamiętamy o ochronie skóry przed promieniowaniem, to o włosach niestety często zapominamy… Czy trzeba je szczególnie chronić? Każdy fryzjer stylista powie, że jest to konieczne. Dlaczego i jak to robić? Wyjaśniamy! Sprawdź kilka naszych porad, pasujących zarówno do fryzur męskich, jak i uczesań typowo damskich!

Słońce a uszkodzenia włosa

Długotrwała ekspozycja kosmyków na promienie słoneczne prowadzi zwykle do ich uszkodzenia. Najbardziej narażeni są właściciele i właścicielki naturalnych blond włosów oraz osoby starsze, z siwizną. Dlaczego? Jak wyjaśniają fryzjerzy, jasne włosy zawierają mniej melaniny, czyli naturalnego pigmentu, od którego zależy barwa włosa. Melanina działa też jako swoista tarcza ochronna. Jeśli zatem jest jej niewiele, pasma są bardziej osłabione. Nie znaczy to, że brunetki oraz szatyni nie muszą dodatkowo dbać o fryzurę latem. Skutki działania słońca to m.in.:

  • szorstkie, matowe i trudne w rozczesaniu kosmyki,
  • zwiększone wypadanie włosów,
  • zmiana koloru na jaśniejszy, wyblakły,
  • łamanie się włosów i zniszczone, przesuszone końcówki.

Warto wiedzieć, że nie tylko promienie są winowajcą takiego stanu rzeczy. Do uszkodzeń przyczynia się również sól, zawarta w morskiej wodzie i chlor, obecny w basenach.

Fryzura na lato: zadbaj o kosmyki!

Aby zabezpieczyć włosy przed działaniem słońca, np. podczas górskiej wędrówki albo zwiedzania, warto zaopatrzyć się w przewiewne nakrycie głowy. Lekki kapelusz płócienny lub ze słomki, a nawet cienka chusta sprawdzą się idealnie. Lepiej zrezygnować z grubszych czapek. Te spłaszczą kosmyki i sprawią, że skóra głowy będzie się pocić i przetłuszczać. Gdy spędza się czas nad wodą, dobrze jest chować się w cieniu plażowego parasola lub drzew.

Jeśli ma się dłuższe włosy, przed wyjściem na słońce powinno się je upiąć delikatną gumką. Dzięki temu mniejsza powierzchnia fryzury będzie wyeksponowana na działanie promieni słonecznych. Wysokie upięcie zalecane jest przez stylistów także do wodnych szaleństw. Szansa, że spięte na czubku głowy włosy zamoczą się, a tym samym będą bardziej narażone na ostre słońce, jest dużo mniejsza. Jeżeli mimo to po morskiej kąpieli czy zabawie w basenie pasma są mokre, dobrze jest je wypłukać pod prysznicem, aby usunąć z nich sól albo chlor.

Lato a kosmetyki i zabiegi fryzjerskie

Planując wakacyjny wypoczynek, warto umieścić na liście do spakowania kosmetyk z filtrami UV, chroniący włosy. Najlepiej zaopatrzyć się w dobry produkt bez alkoholu w składzie. Często takie specyfiki mają formę mgiełki lub sprayu. Dobry fryzjer z pewnością doradzi stosowny produkt. Często polecane są kosmetyki z naturalnymi olejkami oraz wyciągami roślinnymi.

Przed wyjazdem dobrze jest odwiedzić salon fryzjerski i dowiedzieć się, co byłoby wskazane dla włosów. Może się okazać, że przy dłuższych pasmach przyda się przyciąć końcówki. Niekoniecznie zalecane będzie farbowanie. Kolor i tak prawdopodobnie wypłowieje na słońcu. Dobrze jest za to przygotować fryzurę na trudne warunki, jakie ją czekają. Jeśli zastanawiasz się, co sprawdzi się u Ciebie, zapraszamy do Studio GD w Warszawie! Najlepsi styliści doradzą Ci, jaki zabieg warto wykonać i podpowiedzą, które kosmetyki będą odpowiednie dla Twoich włosów.

Na negatywne skutki promieniowania UV narażona jest nie tylko skóra. Niezabezpieczone włosy mogą być po wakacjach trudne do okiełznania: łamiące się, wypadające, splątane… Nic przyjemnego, prawda? Lepiej więc zapobiegać tym konsekwencjom, stosując się do rad doświadczonych fryzjerów oraz stylistów fryzur. Wesprzyj swoje kosmyki, aby również latem lśniły i zachwycały!

powrót